Aden’de ticari gemi yakınında patlama

Yemen’in Aden limanı açıklarında bir ticari geminin yakınında patlama meydana geldiği açıklandı.

İngiltere Deniz Ticaret Organizasyonu’ndan (UKMTO) yapılan paylaşımda, Aden limanı açıklarında bir ticari geminin yakınında patlama meydana geldiğine dair raporların alındığını ve olayın yetkililer tarafından araştırdığı belirtildi.

Açıklamada, patlamaya ilişkin detay verilmezken, geminin ve mürettebatın güvende olduğu kaydedildi.

Ayrıca, civardaki gemilere dikaktli bir şekilde transit geçiş yapmaları ve herhangi şüpheli faaliyetin kuruma bildirilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

HUSİLERİN SALDIRILARI

Son dönemlerde Yemen’deki Husilerin, İsrail’in Gazze’ye saldırılarına karşılık ticari gemilere yönelik eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı almıştı.

Pentagon, 6 Aralık 2023’te Yemen’deki Husi güçlerinin Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik saldırılarına karşı uluslararası “Deniz Görev Gücü” kurulması için görüşmeler yaptıklarını bildirmiş, 18 Aralık’ta da “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu misyon oluşturulduğunu duyurmuştu.

Husilerin saldırıları, Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayarak Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan ve küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’sinin yapıldığı Süveyş Kanalı’ndan geçişleri tehlikeye atarken, Kızıldeniz’de ticari gemilerin uğradığı saldırılar ve şirketlerin pes peşe aldığı kararlar, küresel ekonomide yeni bir “tedarik zinciri krizi”nin başlayacağına ilişkin endişeleri artırmıştı.

Kızıldeniz yerine Ümit Burnu rotasını kullanmak, Asya’dan Kuzey Avrupa’ya yapılan bir sefer için ilave 10 güne ve 1 milyon dolar ek yakıta mal oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir