Asgari ücret görüşmeleri başlıyor! Erdoğan’dan son dakika açıklamaları

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından açıklama yaptı. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

“Fetret devri yaşayarak muhalefetin elinde olan belediyeleri gerçek belediyecilik anlayışıyla kavuşturacağız. 

TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK MESAJI

Terörü kaynağında yok etme stratejimizi başarıyla uyguluyoruz. Teröristlerin kümelendiği sınırımıza yakın alanları da eninde sonunda güvenli hale getireceğiz.

Türkiye’nin güneyinde terör yapılanmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Bitkisel hayata giren terör örgütünü canlandırma çalışmalarının farkındayız. Kimin, kiminle iş tuttuğunu çok iyi biliyoruz. Daha önce yaptığımız gibi bir gece ansızın gelerek tüm bu senaryoları yırtıp atmaktan çekinmeyiz.

YUNANİSTAN VE MACARİSTAN ZİYARETİ

Yarın, Yunanistan’a gidiyoruz. 18 Aralık’ta Macaristan’a ziyaret gerçekleştireceğiz. Komşularımızdan başlayarak bölge ülkeleriyle iş birliğimizi güçlendireceğiz. Ülkemiz, uluslararası platformlar ile ikili ilişkilerinde kat ettiği her mesafe bizi Türkiye Yüzyılı’na bir adım daha yaklaştırmaktadır.

ENFLASYONLA MÜCADELE

En zoru geride kaldı. İnşallah bundan sonra hep birlikte sürekli daha iyiye doğru gideceğiz. Enflasyonu yavaş yavaş kontrol altına alıyoruz. Salgın ve küresel krizlerle sarsılan makro finansal istikrarı güçlendirecek adımları kararlılıkla atıyoruz.

2023’ün ilk 9 aylık bölümünde ekonomimiz yüzde 4,6 büyüdü. Büyüme hedefimizden en küçük bir sapma yoktur. İşsizlik oranı ise yüzde 9,2’lere geriledi. Çalışan emeklilerimizde serzenişe neden olan sıkıntıları da gidiyoruz. 4 milyon 689 bin emeklimizin hesabına bir defaya mahsus 5’er bin TL’yi süratle yatıracağız.

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik doğal gaz desteğini düzenli sosyal yardım programlarımıza dahil ettik.

ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİ

Daha 10 ay evvel yaşadığımız deprem felaketine rağmen hiçbir insanımızı ihmal etmiyoruz. Yılbaşında çalışanlarımızın ücretlerinde hem genel ekonomik dengeyi sarsmayacak hem de onların kayıplarını telafi edecek bir artış yapılacak. Asgari ücret tespit toplantılarına 11 Aralık’ta başlanıyor. İşçilerimizin onayını alacak, işverenlerimizi de yormayacak bir asgari ücret hedefiyle bu süreç yürütülecek.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Maalesef ülkemiz uzunca bir süre bu toprakların hakkını vermek yerine hakkına giren anlayışla yönetildiği için deprem gerçeği gözardı edildi.

2012 yılında tarihimizde ilk defa Kentsel Dönüşüm Yasası’nı çıkardık. Yapı Denetim Kanunu başta olmak üzere konuyla ilgili mevzuatı güçlendirdik. Yasanın çıktığı tarihten bu yana kadar hayata geçen projelerde Türkiye genelinde 480 milyon yatırımla 2 milyon bağımsız bölümün dönüşümünü sağladık. Türkiye’de, yaklaşık 31 milyon konut ve 5 milyon ticari alandan oluşan 36 milyon bağımsız bölüm var. Bunların 6 milyonu deprem riski altında. Üstelik bunların yaklaşık yarısının acilen dönüşmesi gerekiyor. Güvenli şehirler için tek çare kentsel dönüşümdür.

“RANT SAĞLANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Daha önce çok daha yüksek çoğunluk gerektiren, çok sayıda bağımsız binaların kentsel dönüşüme dahil edilmesi salt çoğunluğa bağlıdır. İmar planlarını askı ve itiraz süresi kısaltıldı. Tebligatların yapıların kapısına asılabilmesi, e-Devlet üzerinden bildirilmesiyle süreç hızlandırıldı. 

Yeni kanunlarla birlikte gelen düzenlemelerle rant sağlanması veya hak sahiplerinin başka yere gönderilmesi söz konusu değildir. Kim bunu iddia ediyorsa yalancıdır.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir