ASRİAD Başkanı Danışman, Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendirdi

ASRİAD Genel başkanı Adnan Danışman Merkez Bankası’nın yapmış olduğu faiz artışı ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. 

“ORTODOKS POLİTİKALARA DÖNDÜĞÜNÜN BİR YANSIMASINI GÖRÜYORUZ”

Danışman konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Merkez Bankası’nın ve yeni ekonomi yönetiminin konvansiyonel Ortodoks politikalara döndüğünün bir yansımasını görüyoruz. Her ne kadar faiz artışı süpriz bir miktarda artış olsa da beklenmez değildi.  Esasen böyle bir kadronun ekonomi yönetimin başına gelmiş olması bu tarz bir gelişmeyi de haber vermişti.

“FAİZLERİN TEKRAR YÜKSELTİLMİŞ OLMASI DA MİLLETE YENİDEN BİR YÜK GETİRECEKTİR”

Hedeflenen orta vadede faizin enflasyonun ve kurun dengeleneceği bir çıpayı yakalamak olduğu aşikar. Ancak bunun için yaşayacağımız süreç yeniden bir bedel ödenmesini gerektiriyor.  Yani faizlerin tekrar yükseltilmiş olması da millete yeniden bir yük getirecektir.

“BU DURUM ENFLASYONA DA FİNANS MALİYETLERİNE DE ARTIŞ GETİRECEKTİR”

Bu durum enflasyona da finans maliyetlerine de artışı getirecektir.  ancak yaklaşık 4-5 yıldır ülkede uygulanan politikalarla ülke ekonomisinde önemli bir karmaşanın ortaya çıktığı da herkesin malumudur. Bu karmaşadan çıkmak ve yeniden Ortodoks politika da olsa ülke ekonomisini belirli bir düzene kavuşturmanın yolu gibi gözükmektedir.

O yüzden programı dikkatli bir şekilde takip etmek ve bir program sunuluyorsa bu programın iniş çıkışsız bir şekilde uygulamak gerekmektedir. Bu açıdan yeni bir süprizle karşılaşmak en son tercihimiz olur.

Bu yüzdendir programın dikkatle uygulanması ve yeni çıkmazların oluşmaması yaklaşık birbuçuk yıllık vadede de olsa yeniden dengelerin tutturulması adına şimdiki bedelleri ödemeye kendimizi hazırlamış durumdayız.

“UMUYORUZ Kİ BİR YIL SONRA ENFLASYON DA TEK HANELİ BİR SEVİYEYE GELSİN”

Kararların millete hayır getirmesini dileyen Danışman, “Kararların hayır getirmesini diliyoruz. Umuyoruz ki  birbuçuk yıl sonrasında faizin de enflasyonun da tek haneli rakamlar civarında bir seviyeye gelsin. Yeniden öngörülebilir bir ekonomik yapıya erişelim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir