Barzani-PKK gerilimi artıyor… Tansiyonu yükselten gözaltı… 100 günlük krizde KDP hedefte

PKK terör örgütünün yayın organlarından olan Rojnews’te ‘editörlük’ yapan Süleyman Ahmet, 25 Ekim 2023’te Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde göz altına alınmıştı. Ahmet’in yüz günü geçen ‘gözaltı’sı gündemde kalmaya devam ediyor. Ahmet’i göz altına aldığı ileri sürülen Duhok Asayişi, “istihbarat faaliyeti yürütmekle” suçlasalar da Ahmet’in ellerinde olmadığını savunmuştu. Bunun üzerine IKBY hukuk birimine başvuran Ahmet’in avukatları müvekkilleriyle görüşebilme hakkı elde ettiklerini ileri sürmüştü. Ancak Ahmet’le görüşemediklerini söyleyen avukatlar, Ahmet’in KDP’nin istihbarat kurumu olan Parastin’in gayri resmi gözaltı merkezlerinden birinde tutulduğu bilgisine ulaştığını iddia etti.

Süleyman Ahmet’i Savunma Grubu adı altında bir platform oluşturan avukatlar bugüne dek resmi olarak 10’u aşkın başvuruda bulundu. Ancak müvekkilleri ile görüştürülmedikleri gibi durumuna dair kendileriyle hiçbir bilgi paylaşılmadı. Süleyman Ahmet ile ilgili aralarında Gazetecileri Koruma Örgütü (CPJ) ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün de bulunduğu gazetecilik meslek örgütlerince gözaltı işlemi kınanarak Ahmet’in salıverilmesi talep edildi. KDP yönetimindense Süleyman Ahmet’e dair hiçbir açıklama gelmedi.

BM’YE BAŞVURU YAPILDI
Rojnews yetkilileri, editörleri Ahmet’in akıbetine ilişkin bir an önce kamuoyunun bilgilendirilmesi talebiyle geçtiğimiz haftalarda Birleşmiş Milletlere (BM) başvuruda bulunmuştu.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK-KDP REKABETİ
25 Ocak 2024’te terör örgütü PKK, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerine saldırı düzenlemişti. Saldırının İran’ın Erbil’deki MOSSAD karargahına düzenlediği operasyonun ve Irak’ın ülkeden Amerikan askerlerinin çekilmesi için aldığı kararın üzerine gelmesi dikkat çektmişti.

PKK, ‘ZERZEVANİ GÜÇLERİ BİZE SALDIRACAK’ DEMİŞTİ
İran’ın Erbil’deki MOSSAD grubuna yaptığı saldırıdan birkaç gün sonra Talabani’nin yönettiği Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne yakın bir yayın organında IKBY’ye bağlı peşmerge güçlerinin PKK terör örgütüne saldırı düzenleyeceği haberi yapılmıştı. IKBY yönetimine yakın medyaya göre haber özellikle servis edilmiş ve yayılmıştı. Ancak peşmerge güçleri bir açıklama yaparak haberin doğru olmadığını ilan etmişti. Bunun üzerine bugün PKK terör örgütü IKBY’ye bağlı peşmergeler olan Zerzevani birliklerine saldırdı.
İLGİLİ HABER: https://www.odatv4.com/guncel/irak-abdye-cekilin-dedi-pkk-harekete-gecti-zerzevani-detayi-yine-ayni-senaryo-120023946

KALIN’IN IRAK ZİYARETİYLE DEĞİŞEN DENGELER
Geçtiğimiz günlerde MİT Başkanı İbrahim Kalın Irak’ı ziyaret etmişti. Irak ziyaretinde gündem terörle mücadele olmuştu. Kalın, PKK terörüne destek veren Süleymaniye merkezli KYB’yi ve liderleri Talabani’yi de uyarmıştı.

İLGİLİ HABER: https://www.odatv4.com/guncel/mit-baskani-kalindan-iraka-ikinci-ziyaret-120024617

Bunun üzerine PKK terör örgütü sözde yayın organlarında KDP-KYB arasında yapılan görüşmeleri KDP’nin askıya aldığını savundu. Bu sözde yayın organlarına göre KDP’nin bu kararı almasında Türkiye’nin etkisi olduğu düşünülürken, PKK sempatizanı ‘editör’ün Barzani yanlıları tarafından tutulmasının da bu etkiyle olduğu değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir