CHP’li Erhan Adem’den sığır ithalatına tepki

CHP Tarım ve Orman Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Gölge Bakan Erhan Adem, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nün 2024 yılında 600 bin besilik sığır ithalatı yapma kararını eleştirdi. ANKA’nın aktardığına göre, Adem konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

‘2018’DEKİ İTHALAT ÜLKE HAYVANCILIĞINA DARBE VURMUŞTU’

“Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü, 2024 yılı besilik sığır ithalatıyla ilgili ithalat talimatı ve teknik kriterleri yayınladı. Buna göre, 2024 yılında 3 dönem halinde, toplam 600 bin baş besilik sığır ithalatı yapılacak. Hatırlamakta fayda var: 2018 yılında Türkiye’nin ihtiyacı olmadığı halde 1 milyon 211 bin baş besilik hayvan ithalatı yapılırken bu yoğun ithalat, ülke hayvancılığına büyük bir darbe vurmuştu. Bu yoğun ithalattan dolayı besiciler yıllarca zararına üretim yapmak zorunda kalmıştı. İthalat kararınız gösterdi ki AKP iktidarda olduğu sürece çiftçi borç batağından kurtulamayacak çünkü AKP’nin tarım politikası ithal yem, ithal hayvan anlayışından ibarettir.

‘ÜLKE KAYNAKLARI YURT DIŞINA AKTARILIYOR’

Yerli besicilik ve yerli koyun, sığır ırkları teşvik edilip desteklenerek yerli et üretiminin artırılması, halkın ucuz ve sağlıklı beslenmesini sağlamak yerine her yıl kırmızı et ve canlı hayvan ithalatına kapılar açılıp ülke kaynakları yurt dışına aktarılıyor. Defalarca et ve canlı hayvan ithalatının artık sona erdirildiğini ilan edip ardından canlı besilik sığır ithalatına kapıların açılması, iktidarın söylem ve eylemlerindeki tutarsızlığın, sözüne ve vaatlerine güvenilmezliğin en güncel ve somut örneği olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemiz hayvancılığının yaşadığı en büyük sorunlardan biri, üretimi destekleyecek bir anlayışın bulunmayışıdır. Bugün AKP, besicileri desteklemek yerine hemen 600 bin büyükbaş hayvan ithalatı kararı aldı.

‘ÇÖZÜM NET: KÜÇÜK AİLE İŞLETMELERİ DESTEKLENMELİDİR’

Ülkede hayvancılık AKP döneminde iflas etmiştir. AKP, hayvancılık politikalarıyla yerli hayvan besiciliğini bitirirken aynı zamanda halkın daha pahalı et yemesine neden oldu. İktidar, sorunu et ithalatını arttırarak çözmeye çalışıyor. Et ithalatı fiyatları ancak sınırlı süre için frenliyor. İthal et, fiyatları düşürmediği gibi yerli besiciliği bitiriyor. Oysa çözüm net: Küçük aile işletmeleri desteklenmelidir. Et ve Süt Kurumu, faaliyet alanına dönmedikçe, TİGEM arazilerini 49 yıllığına kiralamaktan vazgeçip çiftçimizin ihtiyacı olan bitki tohumları üretmedikçe, ülkemizin ihtiyacı olan damızlık türleri çoğalmadıkça ve en önemlisi yerli yem sanayini tekrar kurmadan çözüme kavuşturmak mümkün gözükmüyor”. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir