Dubai Çöl ve Doğal Hayatı Koruma Rezervi’nde Yeni Ziyaretçi Merkezi Açıldı

Dubai Çöl Ve Doğal Hayatı Koruma Rezervi’nin (DDCR) ziyaretçileri artık BAE’nin üç boyutlu yerli flora ve faunası ile tanışmanın keyfini çıkarıyorlar. Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde açılan yeni ziyaretçi merkezinde, rezervde bu güzel ama kırılgan ekosistemi korumaya yönelik yapılan çalışmalar hakkında da bilgi edinilebiliyor.

Emirates Grubu’nun Tesis, Proje Yönetimi, Satın Alma ve Tedarik Zincirinden Sorumlu İdari Başkan Yardımcısı Ali Mubarak Al Soori yaptığı açıklamada şunları söyledi: “DDCR’ye gelen ziyaretçilerin deneyimini geliştirmekten, habitatın korunması ve rezervin başarıları konusunda farkındalığın artırılmasına yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Yoğun kış sezonunun gelmesiyle birlikte konuklarımızı ziyaretçi merkezinde ağırlamayı ve onların Dubai’nin yaban hayatı ve doğasına olan ilgilerini ve verdikleri değeri artırmak için sabırsızlanıyoruz.”

DDCR ziyaretçi merkezi, rezervin koruma uzmanlarının 5 farklı alanda özenle düzenlediği içerikleri sunuyor:

  • Resepsiyon salonu, devasa bir duvar ve geniş tavan fotoğrafıyla Arap Oryx’ini doğal ortamlarında öne çıkararak ziyaretçileri merkeze davet eden çekici bir açık alandır. Etkileşimli kiosk ise ziyaretçilerin rezervin haritasını ve Arap Tilkisi gibi vahşi doğada bulunması zor olan hayvanların nerelerde görüldüğünü keşfetmelerine olanak tanıyor.
  • Kültür salonu, DDCR’nin BAE’deki koruma alanlarının öncüsü olarak kurulduğu tarih olan 1999’dan bugüne kadar habitatı koruma, turizm, eğitim ve bilimsel araştırma için başarılı bir model olan önemli kilometre taşlarını sergiliyor. BAE’nin çöl mirasıyla yakından bağlantılı olan şahincilik, hurma çiftçiliği ve deve çiftçiliği gibi kültürel unsurlar da bu salonda DDCR’nin tarihinin bir parçası olarak yer alıyor.
  • AV salonu, ziyaretçilerin rezerve ilişkin genel bir bakış elde etmeleri adına kısa filmi izleyebilecekleri bir “mini sinema” salonudur.
  • Habitat salonunda rezervin çeşitli yerli flora ve faunası, çöllerin çorak olduğu yanılgısını ortadan kaldıran gerçekçi 3D baskılı modeller, holografik görüntüler, etkileşimli kiosklar ve DDCR’de bulunan çeşitli kuş türlerinin melodilerini çalan cihazlar yer alıyor. Meraklı doğa tutkunları için gerçek hayattan örnekler de sergileniyor.
  • Gece salonunda, Dubai’deki gece hayatına yepyeni bir bakış açısı sunan bu salonda en son teknolojili kubbe ekran, DDCR’nin geceleyin ortaya çıkan yaban hayatı sakinlerini üç boyutlu olarak gösteriyor.

DDCR Ziyaretçi Merkezi’nin video turunu izleyebilirsiniz.

Ziyaretçilerin sergileri kendi kendilerine keşfetmelerine olanak tanıyan, merkez geneline yerleştirilmiş Arap Tavşanı’nın gerçek boyutlu replikaları, önceden kaydedilmiş sesli açıklamalar yapıyor ve yerdeki Oryx toynak izleri de ziyaretçilere bir salondan diğerine olan yolculuklarında rehberlik ediyor.Ziyaretçiler salonları gezdikten sonra yaban hayatını gerçek anlamda gözlemlemeyi deneyebilir veya yükseltilmiş bir izleme platformundan açık çölün muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirler.

DDCR Ziyaretçi Merkezi, başlangıçta rezervin onaylı tur operatörlerinden Arabian Adventures, Sand Sherpa, Travco, 57 Heritage, Nara Desert Escapes ve Platinum Heritage aracılığıyla safari deneyimlerinin bir parçası olarak rezervasyon yapan okul gruplarına ve ziyaretçilere odaklanacak. Rezervasyonu olmadan gelen ziyaretçiler de yetişkinler için 35 AED ve çocuklar için 25 AED tutarındaki giriş ücreti karşılığında merkezdeki sergilerin keyfini çıkarabilirler.

 

Emirates Hakkında: 

Emirates, dünyayı global merkezi olan Dubai aracılığıyla birbirine bağlayan, dünyanın en hızlı büyüyen havayolu şirketlerinden biridir. Emirates, bugüne kadar 500’ün üzerinde uluslararası ödül kazandı. Modern, verimli ve rahat uçaklarıyla 1987 yılından beri Türkiye’deki yolcularını Dubai üzerinden dünyaya bağlıyor. Emirates, ikonik çift katlı süperjumbo Airbus A380 ve Boeing 777 – 300ER uçakları ile İstanbul Havalimanı’ndan haftada toplam 21 sefer gerçekleştiriyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir