Madrid’in Eski Antrenörü Arda Güler’in Fiziğini Ele Alınca Türk Futbolundaki Altyapı Sorgulandı

Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe’de harikalar yaratan Arda Güler, yeni takımı Real Madrid’de henüz resmi bir maça çıkamadı. Genç yetenek, transfer olduğu günden bu yana çeşitli sakatlıklar yaşadı. İspanyol devinin eski fitness antrenörü Jose Luis San Martin ise Marca gazetesine yazdığı yazıda Arda Güler’in fiziğini değerlendirdi.

Eflatun-beyazlı takımda geçirdiği dört ayda üç kez sakatlanan 18 yaşındaki futbolcunun geleceği, herkesin merak konusu.

Sakatlıklarını bir türlü geride bırakamayan milli futbolcuya uygulanan antrenman programı hakkında çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Real Madrid’in eski fitness antrenörü Jose Luis San Martin, Marca gazetesine yazdığı yazıda Arda Güler’e fiziksel yükleme sırasında çok büyük hatalar yapıldığını ifade etti.

Martin, İspanyol kulübün Arda’yı çok uzun süredir izlediğini dile getirirken Arda’nın fiziğini, akademi seviyesindeki bir oyuncunun fiziğine benzetti.

‘Real Madrid, uzun zamandır Arda Güler’i takip ediyordu. Takım arkadaşları ve antrenör ekibinin yorumlarını da okuduk. Arda’nın teknik açıdan muhteşem bir kalitesi var ancak ilk antrenmanlarda Arda Güler’in 1.75 ve 69 kilo olduğu ortaya çıktı. ‘Elit seviyede’ fiziğe sahip oyunculara karşı mücadele etmek zorunda olan birinden çok, akademi seviyesindeki bir oyuncu gibi fiziği vardı.’

Eski antrenör, görevden alınan kulüp doktoru Mihic’i de eleştirdi.

‘Real Madrid’in doktor şefi Niko Mihic, Arda Güler’in yaşadığı sakatlıklar sonrası görevden alındı. Arda Güler’e fiziksel yüklemeler sırasında çok büyük hatalar yapılmış. Güler’in fiziksel eksikliği, alt ve üst vücuttaki kas kütlesini artırmak için kapsamlı bir güç çalışmasıyla telafi edilmeliydi. Bu şekilde koşma, hızlanma, frenleme, yön değiştirme, vuruşlar esnasında darbeler eklemler tarafından değil, iskelet kas sistemi tarafından absorbe edilecektir.’

Martin’in bu açıklamaları sonrası sosyal medyada birçok futbolsever, Türkiye’deki futbol kulüplerinin altyapısının yetersiz olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir