New York Times yazdı: Ferrari ve Lamborghini başkentinin yeni hız sınırı 30

İtalya’nın Bolonya şehri 30 km/s hız sınırı getiren ilk büyük şehir olduğunda, yerel bir taksi şoförü olan Luca Mazzoli, taksisine yolcuları değişiklik konusunda uyaran bir tabela astı. Yakın zamanda bir müşterisine huysuz bir şekilde neden bu kadar yavaş sürdüğümü açıklamak zorunda kaldığını söyledi. Mazzoli, Ocak ayı ortasında sınırın uygulanmaya başlamasından bu yana A noktasından B noktasına gitmenin daha uzun sürdüğünü, bu nedenle daha az yolcu aldığını ve kendisini daha sık trafikte sıkışmış bulduğunu iddia etti.

“Bir şehir hareket etmek zorunda” dedi. Önlemi eleştirenler Bologna’nın, daha güvenli, sağlıklı ve yaşanabilir kentler yaratacağı inancıyla hız sınırını 50 km/saate düşüren Amsterdam, İspanya’nın Bilbao, Brüksel ve Fransa’nın Lyon kentlerinin de aralarında bulunduğu ve giderek büyüyen belediyeler grubuna katılan ilk büyük İtalyan kenti olması nedeniyle yavaşlama riskiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor.

“DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR VİZYONUN BİR PARÇASI”

Bologna Belediye Başkanı Matteo Lepore, 2021’de seçilmesine yardımcı olan kampanya vaatleri arasına yeni hız sınırını da dahil etti. Alt sınıra atıfta bulunarak, “30’da araba kullanmak, mahallelerin çocuklara ve yaşlılara öncelik verdiği ve yatırımların karbon nötrlüğü için bisiklet yollarını ve toplu taşımayı desteklediği daha demokratik ve daha sürdürülebilir bir kamusal alan kullanımı vizyonunun bir parçası” dedi.
Dahası, Belediye Binası’ndaki sanat dolu ofisinde verdiği bir röportaj sırasında, İtalyan şehirlerinin yüzyıllar boyunca inşa edildiğini ve otomobil bolluğu için uygun olmadığını da sözlerine ekledi. Bir de güvenlik meselesi var. Daha düşük hızların daha az ölüme yol açtığını belirten Lepore, 2022 yılında Bologna bölgesinde trafikle ilgili yaklaşık 60 ölüm yaşandığını kaydetti. Lepore, “Bu göz önüne alındığında, özel araç kullanımının sınırsız olması gerektiğini savunmak zor” dedi.

REFERANDUM ÇAĞRISI

Ancak yerel halkı ikna etmek inişli çıkışlı bir yolculuk oldu. Bologna, Ferrari, Lamborghini ve Pagani gibi dünyanın en hızlı ve göz alıcı otomobillerinin üreticilerine ev sahipliği yapan bir bölgenin başkenti. Hem sokaklarda hem de sosyal medyada protestolar düzenlendi ve yeni hız sınırı konusunda bir referandum düzenlenmesi için 53 binden fazla imza toplandı.

İmza kampanyası, Bologna Üniversitesi öğrencisi Guendalina Furini tarafından başlatıldı ve Furini, şehirde günlük 40 kilometrelik bir mesafenin önemli ölçüde zaman alacağından endişe duyuyordu. Yeni sınırın sürdürülmesinin zor olduğunu ve ceza alma riskinin çok yüksek olması nedeniyle insanları Bologna’yı ziyaret etmekten caydıracağını söyledi. Furini, “Şehir kaybetme riskiyle karşı karşıya” dedi. Hoşnutsuzluk, Haziran ayında yapılacak Avrupa Birliği seçimleri öncesinde protestoların üzerine atlayan ve pazartesi günü sınırla ilgili bir referandum çağrısında bulunan kentin merkez sağ muhalefeti için bir talih kuşu oldu.

ULAŞTIRMA BAKANI DA KARŞI ÇIKTI

Muhalefetin eleştirileri, Bologna sınırını anlamsız olarak nitelendiren İtalya Ulaştırma Bakanı ve aşırı sağcı Lig partisinin lideri Matteo Salvini tarafından daha da güç kazandı. Salvini geçtiğimiz hafta, diğer hususların yanı sıra, kısıtlamalara sokak bazında karar verilmesi gerektiğini savunarak, bir şehrin 30 km/s’lik genel bir sınır koyma hakkına meydan okuyan bir yönerge imzaladı. Hukuk uzmanları bu direktifin bir şehrin kararları üzerindeki ağırlığını tartışıyor ve anlaşmazlık mahkemelerde devam edebilir. Bologna Belediyesi yönergeye yanıt olarak yaptığı açıklamada hız sınırlarının mevcut ulusal mevzuatla uyumlu olduğunu belirtti. Açıklamada, “Önceliğimiz yol güvenliği ve insanların yaşam kalitesidir” denildi.

Lepore röportaj sırasında yeni sınırın şehrin sadece yüzde 70’ini etkilediğini, geri kalan yollarda 50 ya da 70 km/s’lik sınırların korunduğunu belirtti. Lepore, şehrin hız sınırı konusunda düzeltmelere açık olduğunu ancak bunun bir izleme döneminden önce olmayacağını söyledi. Belediyeye göre ilk iki hafta boyunca sadece 25 hız cezası kesildi. Lepore bu aşamada “Ceza kesmekten ziyade bilgilendirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

TRAFİK KAZALARI YÜZDE 21 AZALDI

Bolonya’nın yeni limitinin şimdiden etkisini göstermeye başladığına dair işaretler var. Belediyeye göre, yeni limitin yürürlüğe girdiği ilk iki haftada, geçen yılın aynı dönemine kıyasla trafik kazaları yüzde 21 oranında azaldı ve bu kazalarda bir kişi hayatını kaybetti. Belediyenin geçen hafta yaptığı açıklamaya göre bu yıl meydana gelen kazaların hiçbiri ölümle sonuçlanmadı. Lepore, aldığı önlemin olumlu sonuçlarının yakında görüleceğinden emin olduğunu söyledi ve “İnsanların bunun doğru bir seçim olduğunu anlamaları uzun sürmeyecek” diye ekledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir